המדריך לבחירת משקפי תלת מימד

אז איך בוחרים משקפי תלת מימד לקניה?

אין ספק שבשנים האחרונות טכנולוגית התלת מימד שידרגה את סרטי הקולנוע, משחקי המחשב והקונסולות. היום בתקציב לא גבוה מידי ניתן למצוא באינטרנט שלל סוגים של משקפי תלת מימד למכירה. משקפי תלת מימד למחשב, למקרן, לטלוויזיה ועוד. אז איך בוחרים משקפי תלת מימד לקניה?

 

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד

 

כדי לענות על זה נצטרך להסביר ממש בקצרה איך תלת מימד עובד ומה תפקיד המשקפיים. אז ככה, בכדי לראות בתלת מימד סטריאוסקופי אנחנו צריכים לקבל תמונות משתי פרספקטיבות, תמונה לעין שמאל ותמונה לעין ימין (ככה אנחנו רואים תלת מימד גם בחיי היום יום, בזכות העובדה שיש לנו שתי עיניים ש”מצלמות” את הסביבה משתי פרספקטיבות/נקודות מעט שונות). עיבוד שתי התמונות מתבצע במוח שמשלים את המלאכה ויוצר את אשליית התלת מימד.

 

סרטי ומשחקי התלת מימד עובדים באותו העיקרון, הם מציגים את שתי התמונות על המסך, תמונות שמאל וימין, ואנו מרכיבים משקפי תלת מימד בכדי לסנן כל תמונה נכונה רק לעין שלה היא יועדה. וכאן מתחילה הבעיה, כדי לדעת איזה משקפי תלת מימד עלינו לקנות אנחנו צריכים לדעת באיזו טכנולוגיה תלת מימד עובד המחשב שלנו, הטלויזיה או המקרן. ולא, אין קשר לסרט, את אוואטר לדוגמא ניתן לראות ברשתות בתי קולנוע שונות בעזרת משקפי תלת מימד שונים. הסרט נשאר אותו סרט.

 

ואחרי שהבנו את העיקרון נראה מהן הטכנולוגיות תלת מימד הסטריאוסקופי הנפוצות ביותר ואילו משקפיים תלת ממדיים מתאימים להם. וכמו בכל מדריך תלת מימד טוב נתחיל ביוצא מין הכלל:
משקפי תלת מימד אדום-כחול, אול ליתר דיוק אדום-ציאן – משקפי תלת מימד אילו הם חלק ממשפחה שנקראת משקפי תלת מימד “אנאגליף”. שמשמעותה קידוד פשוט ע”י צבעים שונים שניתנים לכל תמונה/פרספקטיבה. זוהי הטכנולוגיה היחידה שלא מצריכה שום אמצעי צפייה תלת מימד מיוחד, חסרונה הבולט היא באיכות הירודה, לכן לעולם לא נקבל משקפי תלת מימד אדום כחול בכניסה לבית הקולנוע או עם רכישת טלויזיה כלשהיא. את המשקפיים האלו נבחר כשאין לנו שום אופציה נוספת ואנו מוגבלים בתקציב. נדאג למצוא סרטים/משחקים רלוונטיים שכבר מקודדים באדום-ציאן ונוכל להציג אותם על כל מסך או טלוויזיה קיימים. זה בדיוק למה “הישרדות” בחרו להשתמש בטכנולוגיה זו בפרק התלת ממד שלהם. מעבר לכך הטכנולוגיה הזאת כל כך לא מספקת שנקפוץ מיד למשפחה הבאה.

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד אדום כחול/ציאן – אנגליפיים

 

משקפי תלת מימד פולרייזד, נקראים גם משקפיים תלת מימדיים פאסיביים (בהכללה) וגם משקפיים מקטבים. משקפי תלת מימד פולרייזד מסננים את התמונה הנכונה לכל עין על ידי קיטוב של האור, כיווניות באופטיקה. כל תמונה לכל עין עוברת קיטוב ספציפי כשהיא מוקרנת/מוצגת בטלויזיה על ידי פילטרים מקטבים שמותקנים מול המקרן או בתוך צג הטלויזיה, ומשקפי הפולרייזד מכילים עדשות עם פילטרים מקטבים גם כן. בפועל, כל תמונה שמיועדת לעין שמאל עוברת קיטוב לעין שמאל על ידי הפילטרים המקטבים, לאחר מכן היא עוברת דרך עדשה שמאל של המשקפיים לעין שמאל ונחסמת על ידי עדשה ימין. וככה אנחנו דואגים שכל עין תראה רק את התמונה שמיועדת לה.
משקפי תלת מימד פולרייזד מתחלקים לשתי משפחות מרכזיות – סירקולר פולרייזד ולינאר פולרייזד (קיטוב מעגלי/סיבובי וקיטוב קווי). בבתי הקולנוע ובטלויזיות כמעט תמיד נעשה שימוש בשיטת הסירקולר, כי היא מאפשרת יותר הטיה של הראש משיטת הלינאר, אך היא גם יותר יקרה. אם ניתן להשיג שני מקרנים ישנה דרך ביתית נהדרת לבצע הקרנות בתלת מימד בשיטה הזאת לכל החברים: מחפשים משקפי תלת מימד לקניה פולרייזד שאינם יקרים כלל, רוכשים בנוסף זוג פילטרים מקטבים ומסך/צבע תלת מימד. הנאה מובטחת!

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד פסיביים – פולרייזד

 

משקפי תלת מימד אקטיביים – מתחלקים למספר משפחות עיקריות: אקטיב IR, אקטיב, RF/BT ואקטיב DLP-Link. משקפיים אלו עושים שימוש בבטריות ובאלקטרוניקה, והם עדיין הסוג הנפוץ ביותר עדיין בטלויזיות ובמקרני תלת מימד ביתיים. את הסוג הספציפי שאתם צריכים תדעו לפי הגדרות המדריך של המקרן, הטלויזיה או המחשב שלכם.
למרות שיש מספר דגמים שחופפים לא כדאי לקחת סיכונים. בייחוד שמדובר במשקפי IR (אינפרא אדום) או RF/BT (רדיו ובלו תות’) שעושים שימוש בשלל תדרים שונים מיצרן ליצרן. כן… כאב ראש! אין להם סטנדרט. למרות שלל הדגמים של משקפי התלת מימד האקטיביים הם כולם עובדים על עיקרון די זהה: המשקפיים יכולים להחשיך באופן מלא את עדשות המשקפיים לשבריר שניה, וכשהם עושים את זה בהתאמה לתמונה המוצגת על המסך נקבל את אפשט התלת מימד. זה עובד ככה: המסך, או המקרן, מציגים לשברירי שנייה תמונה שמיועדת לעין שמאל, בזמן הזה משקפי התלת מימד מחשיכים את עין ימין ומונעים ממנה את התמונה. כאשר התמונה על המסך מתהפכת ומציגה תמונה לעין ימין המשקפיים מחליפים את סדר החשכת העדשות וחוזר חלילה. ככה כל עין תמיד רואה רק את התמונה שיועדה לה. קצב הפעולה של המשקפיים הוא כה מהיר (לרוב לפחות 120 פעמים בשנייה) ככה שכמעט שלא ניתן לשים לב לכך. אם כי אנשים רגישים עלולים לחוות לעיתים כאבי ראש קלים או בחילות.

 

ישנם סוגים נוספים של משקפי תלת מימד לקניה, כמו האינפיטק (דולבי), Chromadepth, Pulfrich ועוד. אך השימוש בהן נדיר ביותר בתחום הביתי ואין סיכוי רב שתזדקקו להם.

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד אקטיביים – לטלויזיות ומקרנים תלת מימד