המדריך להקרנת תלת מימד

אז איך מקרינים בתלת מימד?
ישנן מספר שיטות ומערכות להקרנה בתלת מימד. אך לפני שנתחיל מומלץ לדעת שתי עובדות חשובות:

 

מקרן תלת מימד לא בהכרח יעבוד בתלת מימד – מבלבל? בהחלט נכון! והסיבה לכך נעוצה בעובדה הפשוטה שאין הגדרה ברורה כיום לתלת מימד, וישנן מספר שיטות, פורמטים וטכנולוגיות שנושאים את השם מסיבות והגדרות שונות. ולכן, אם תרכשו מקרן תלת מימד אקראי יתכן מאוד שהוא יתמוך רק בפורמט תלת מימד אחד (לדוגמא: Pageflip) בעוד שאתם מעוניינים בפורמט תלת מימד יותר סטנדרטי וזמין באינטרנט (לדוגמא: Side By Side). אז מומלץ לא לרכוש מקרן תלת מימד לפני שקוראים עד הסוף.

 

משקפי תלת מימד
מקרן תלת מימד של חברת אייסר

 

הקרנה בתלת מימד “אדום-כחול” אינה רלוונטית – למה? כי איכות ההקרנה בטכנולוגית זו, שנקראת אנגליף, היא בינונית ביום טוב. ולמי שלא מכיר את כל טכנולוגיות ההקרנה בתלת מימד להלן הסיכום המקוצר: הקרנת תלת מימד אדום-כחול היא באיכות נמוכה, ישנה ולא רלוונטית, בעוד שהקרנת תלת מימד בכל שיטה אחרת (פולרייזד, אקטיב, אינפיטק וכו) נותנת תוצאות גבוהות בהרבה. תחשבו לרגע, לעולם לא תקבלו משקפי תלת מימד אדום-כחול (למעשה ציאן ולא כחול) בכניסה לבית קולנוע או בעת רכישת טלביזיה/מקרן תלת מימד. למה? כי זה פשוט יהיה עלבון לטכנולוגיה. אז למה בכל זאת אנשים משמשמים בטכנולוגיה זו עדיין? כי היא זולה, פשוטה ולא מצריכה ידע מורכב. כל מקרן וכל מסך יכולים להקרין “תלת מימד” אדום-ציאן, לוקחים סרט תלת מימד אדום-ציאן, זוג משקפיים, יושבים ונהנים. טוב נו, אולי לא באמת נהנים.. אז למי שמעוניין לקחת את עניין ההקרנה בתלת מימד באופן יותר רציני מוזמן לקרוא את ההסברים המובאים בהמשך.

 

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד אדום-כחול/ציאן

 

אוקי, אז איך בוחרים מערכת איכותית ועובדת להקרנה בתלת מימד?

כפי שאמרנו, ישנן מספר שיטות להקרנה בתלת מימד. ובכדי לבחור את השיטה העדיפה עלינו מומלץ שנבהיר לעצמנו מספר נקודות. דבר ראשון שנרצה להגדיר הוא מה נרצה לראות בתלת מימד, או במילה אחרת, מהו השימוש, האם זה צפייה בסרטי תלת מימד, משחקי תלת מימד, צפייה באינטרנט בתלת מימד ועוד. הדבר השני יהיה כמות הצופים, נשאל את עצמנו האם כמות הצופים קטנה (הקרנה למשפחה) או גדולה (הקרנה באירוע). וכמו בכל דבר בחיים, גם כאן נשקול היטב את התקציב.
לאחר שהגדרנו את הנקודות הנ”ל נתקדם ונבחר את מערכת ההקרנה 3D העדיפה עלינו. כאן נדון בשתי שיטות מרכזיות ומומלצות: הקרנה תלת מימד בשיטה האקטיבית, והקרנה תלת מימד בשיטה הפאסיבית (הפולרייזד)

 

מערכת 1: הקרנת תלת מימד בטכנולוגיה אקטיבית – בשימוש מקרן תלת מימד אחד
מערכת הקרנה אקטיבית היא המערכת העדיפה להקרנה בתלת מימד כשמדובר בצופים בודדים, היא זולה יותר במקרה כזה (מתחת ל 10 צופים), היא פשוטה יחסית מבחינת רכיבים הדרושים ואופן הרכבתם והיא מאפשרת את כל השימושים שדיברנו עליהם קודם. החסרונות העיקריים שלה הם שמשקפי התלת מימד שלה יקרים משמעותית ונמכרים בעלות של מאות שקלים ליחידה, ובנוסף, יש תקשורת בין המשקפיים למסך, עובדה שיכולה לגרום לריצודים וליצור תחושה לא נעימה. טכנולוגית הקרנה תלת מימד אקטיבית מיושמת בקולנועי סינמה סיטי.

 

אז מה צריך בשביל להרכיב מערכת הקרנה כזו?

 • מקרן תלת מימד 120 הרץ שיודע לקבל פורמט תלת מימד מסוג Pageflip . הערה: ניתן גם לרכוש מקרן תלת מימד שכבר יודע לנגן תלת מימד ישירות מדיסק און קי (לדוגמא SBS) ואז אין צורך בממיר שבסעיף הבא.
 • ממיר תלת מימד שיודע להפוך פורמט תלת מימד סטנדרטי ושכיח באינטרנט (לרוב מסוג SBS) לפורמט Pageflip של מקרני תלת מימד פשוטים. ובנוסף, שיתמוך באופן ספציפי בסוג המקרן שבחרנו.
 • משקפי תלת מימד אקטיביים. הערה: מומלץ להשתמש בדגם משקפי תלת מימד מקוריים, אך אם משתמשים בממיר 3D ובמקרן 3D DLP , ניתן להשתמש בכל משקפי תלת מימד מסוג DLP-Link.
 • כבילת HDMI. הערה: אם משתמשים בפורמט Frame Pack יש להשתמש בכבילת HDMI 1.4.
 • תוכן תלת מימד. זה יכול להיות סרט מקובץ, מדיסק בלו ריי, משחקי תלת מימד או שידורים מערוצי תלת מימד באינטרנט.
 • נגן תוכן. הנגן יכול להיות מחשב, בלו-ריי, פליסטיישן, סטרימר ועוד.

משקפי תלת מימד
משקפי תלת מימד למערכת הקרנה תלת מימד אקטיבית

 

מערכת 2: הקרנת תלת מימד בטכנולוגיה פאסיבית/פולרייזד – בשימוש שני מקרנים רגילים
מערכת הקרנה פאסיבית/פולרייזד היא המערכת העדיפה להקרנה בתלת מימד כשמדובר במספר גדול מצופים בודדים, וזאת מכיוון שמשקפי התלת מימד להקרנה כזו זולים משמעותית. אז אם בכוונתכם לבצע הקרנה באירוע או סתם להזמין את כל המשפחה והחברים מומלץ לפזול לכיוונה. מעבר למחיר, המערכת יותר מורכבת ומצריכה יותר ידע בהרכבה ובכיוון. היא דורשת הקרנה על מסך מיוחד (מסך הקרנה תלת מימד שנקרא מסך סילבר, שתפקידו לשמור על קיטוב האור לצורך האפקט). ואם נרצה לבצע בה שימושים כמו לשחק בתלת מימד, או לצפות באיטנרנט ב 3D, נצטרך עוד ידע ועוד כיוונים. טכנולוגית הקרנה תלת מימד פולרייזד מיושמת בקולנועי גלובוס ויס פלנט, שם אמנם לא נעשה שימוש בשני מקרנים אלה בשיטה מתקדמת ויקרה יותר המבוססת על מקרן אחד, אך הטכנולוגיה עצמה זהה מבחינת התוצר.

 

אז מה צריך בשביל להרכיב מערכת הקרנה כזו?

 • זוג מקרנים רגילים וזהים (לא צריך מקרני תלת מימד לשיטה זו) מסוג DLP או LCD
 • זוג פילטרים (מקטבים) תלת מימד מותאמים לסוג המקרנים
 • משקפי תלת ממד פסיביים/פולרייזד
 • מסך תלת מימד או צבע תלת מימד (לשמירה על קיטוב האור)
 • כבילת HDMI. הערה: אם משתמשים בפורמט Frame Pack יש להשתמש בכבילת HDMI 1.4
 • תוכן תלת מימד. סרט מקובץ, מדיסק בלו ריי, משחקי תלת מימד או שידורים מערוצי תלת מימד באינטרנט
 • נגן תוכן. הנגן יכול להיות מחשב, בלו-ריי, פליסטיישן, סטרימר ועוד. הערה: למערכת זו יש צורך בשימוש בתוכנה יעודית למחשב או ב demuxer חיצוני.

משקפי תלת מימד

מערכת הקרנה תלת מימד פאסיבית (פולרייזד) עם שני מקרנים