המדריך לתלת מימד בבית

המדריך לתלת מימד בבית

 

אז מהן האפשרויות לצפייה בתלת מימד סטריאוסקופי בבית?

ישנן מספר שיטות להקרנה ולצפייה של תלת מימד בבית. ניתן להקרין תלת מימד (לקבלת אפקט כמו בבתי הקולנוע) וניתן להשתמש באמצעים אחרים כמו טלביזיה או צג מחשב לצפייה בתלת מימד. נכון להיום כל השיטות הסטנדרטיות מצריכות משקפי תלת מימד, אמנם ישנן כבר טלביזיות וצגים שאינם מצריכים שימוש במשקפי תלת מימד אך הם עדיין יקרים מידי ולא נותנים תוצר מספיק איכותי. ובכל הנוגע להקרנה בתלת מימד אין כלל אפשרות אחרת, כל המקרנים ומערכות ההקרנה מחייבים שימוש במשקפי תלת ממד. במדריך מקוצר זה נסקור מספר אפשרויות להרכבת מערכות תלת מימד ביתיות:

 

משקפי תלת מימד
המחשה של תלת מימד סטריאוסקופי

 

תלת מימד באמצעות מחשב וצג מחשב – לצפייה בתלת מימד, משחקי 3D, אינטרנט ב 3D

גם במקרה המחשב והצג יש יותר מאפשרות אחת, אך מומלץ להימנע מהשיטה שעושה שימוש במשקפי תלת מימד אדום כחול, מכיוון ששיטה זו מספקת את איכות התלת מימד הנמוכה ביותר, האיכות כל כך נמוכה שלעולם לא נקבל משקפי תלת מימד אדום-כחול בכניסה לבית הקולנוע או ברכישת טלביזיה/מקרן תלת מימד. היתרון היחיד של שיטת המשקפיים אדום-כחול (אדום-ציאן) היא המחיר הנמוך והפשטות ביישום השיטה, אין צורך בשום אמצעי מיוחד. אך כמו שאמרנו, מאוד לא מומלץ.

אחת השיטות היותר איכותיות היא השיטה שעושה שימוש במשקפי תלת מימד אקטיביים אשר מתקשרים עם המחשב באמצעות חיישן אינפרא אדום. ישנן מספר ערכות כאלו בשוק, כולן מגיעות עם משקפי תלת מימד אקטיביים ורשימת צגי מחשב וכרטיסי מסך תואמים (כל החלקים צריכים לתמוך בתלת מימד סטריאוסקופי כמובן). לאחר השלמת ההתקנה ניתן ליהנות מכל אפשרויות התלת מימד, החל מצפייה בסרטים, דרך משחקי מחשב 3D וכלה בצפייה של תוכן תלת מימד ישירות מהאינטרנט. כל זוג של משקפי תלת מימד נוסף שתרצו לקנות יעלה בסביבות 400-600 ש”ח. תלוי בדגם.

 

משקפי תלת מימד
קיט 3D יאפשר לשחק בתלת מימד במחשב

 

 

תלת מימד באמצעות מחשב ומקרן תלת מימד – להקרנה בתלת מימד, משחקי 3D, אינטרנט ב 3D

ובהמשך ישיר לשיטה הקודמת עם המחשב, ניתן ליישם את אותה השיטה גם עם מקרן תלת מימד במקום הצג. היתרון הבולט כמובן הוא גודל ההקרנה שנותן הרגשה של קולנוע תלת מימד לכל דבר. העניין בשיטה זו הוא שיש לדעת בדיוק איזה מקרן תלת מימד דרוש לערכת התלת מימד שלכם. כמעט כל מקרן 3D נקרא “תלת מימד” מסיבה אחרת, וזאת מכיוון שאין סטנדרטיזציה בשוק, אז בכדי להבטיח שהמקרן שלכם יקרין תלת מימד כמו באולם קולנוע יש לוודא שהוא תומך בערכת התלת מימד שאתם רוכשים למחשב שלכם. החוויה מובטחת!

ולמי שאינו מעוניין להסתבך עם כל ההתאמות והערכות יש אופציה פשוטה יותר, להשתמש במקרני ה 3D-Ready הסטנדרטיים להקרנה בתלת מימד. היתרון הוא בפשטות, החיסרון יהיה שמקרן עם חיבור סטנדרטי כזה לא יתמוך בשימושים שאינם צפייה בסרטים ותמונות, ולכן לא תהיה אפשרות לשחק במשחקי תלת מימד או לצפות בשידורים חיים באינטרנט. אז מה צריך לחיבור כזה? מחשב עם כרטיס מסך יחסית חזק, מקרן 3D-Ready 120Hz סטנדרטי ותוכנת מחשב. יש לבדוק שהמקרן 3D יודע לקבל את הפורמט הבסיסי ביותר שנקרא Page
Flipping או Frame Sequential. לאחר מכן יש להתקין תוכנת מחשב שיודעת לנגן את הסרט התלת מימד שלכם ולייצא את הפורמט המדובר. וזהו. עתה ניתן להרכיב את משקפי התלת מימד, להכין פופקורן וליהנות!

משקפי תלת מימד
PC רגיל – ניתן לחבר גם למקרן

 

 

תלת מימד באמצעות טלביזיה 3D בלבד – לצפייה בתלת מימד

השיטה הפשוטה ביותר לצפייה בסרטים ותמונות 3D בבית היא באמצעות טלויזיה תלת מימד, ואפילו אין צורך לחבר אותה למחשב, לבלו-ריי או לכל אמצעי אחר. הרוב המוחלט של טלויזיות התלת מימד המוצעות היום למכירה יכולות לקבל מספר פורמטי תלת מימד פשוטים ישירות מהדיסק און קי שלכם. אך אם אתם מעוניינים בתלת מימד איכותי יותר מסוג FullHD 3D מומלץ להשתמש באמצעי ניגון חיצוני כגון בלו-ריי ולחבר אותו לטלויזיה באמצעות כבל HDMI 1.4 ומעלה.

 

משקפי תלת מימד
טלביזיה תלת מימד

 

 

תלת מימד באמצעות מקרן 3D בלבד – לצפייה בתלת מימד

אפשרות נוספת היא לחבר את המקרן 3D שלכם ישירות לנגן ולהקרין תלת מימד ללא השימוש במחשב. בשביל זה נצטרך לוודא שהנגן שאנו מחברים למקרן תומך בפורמט שהמקרן יודע לקבל ושיש לנו תוכן תלת מימד בפורמט המתאים. בנוסף, אם אין ברשותכם מקרן 3D שכבר יודע לפענח לבד את התלת מימד (ובא עם שדר ומשקפיים) תצטרכו להשלים את החלקים האלו לבד. במקרה זה ניתן להשתמש ב 3D DLP ולרכוש משקפי תלת מימד אקטיביים בנפרד. העלות כאמור היא מספר מאות שקלים לזוג משקפיים.

משקפי תלת מימד

מקרן תלת מימד מסוג 3D-ready

 

 

תלת מימד באמצעות קונסולת משחקים (אקס-בוקס, פלייסטיישן, ווי) – לצפייה בתלת מימד, משחקי 3D

דרך נוספת לצפייה ומשחק בתלת מימד היא באמצעות קונסולות משחק, לכל הקונסולות החדשות ישנם משחקים מתאימים עם אופציית תלת מימד, אך לשם כך תצטרכו טלויזיה או מקרן התומכים בתלת מימד. בנוגע לצפייה בסרטים העניין קצת שונה, בעוד שהפלייסטיישן מאפשרת ניגון של סרטי בלו-ריי ישירות האקס בוקס מצריכה אביזרים נוספים, ולכן בעניין הסרטים המלאים לפלייסטיישן יש יתרון משמעותי. חשוב לזכור, משקפי התלת מימד שתצטרכו במקרה זה אינם נקבעים לפי הקונסולה או המשחק אלה לפי אמצעי התצוגה שלכם. אז למה אתם מחכים? לא שמעתם שיש כבר פרו אבולושיין ופיפה בתלת מימד?

 

משקפי תלת מימד
פלייסטיישן 3 – תומך בתלת מימד