משחקי יריות תלת מימד

ההתפתחויות הטכנולוגיות הובילו לכך שכל אחד יכול בימינו ליהנות ממשחקי יריות תלת מימד איכותיים, בין אם על גבי המחשב, בטלוויזיה או און-ליין ברשת האינטרנט. יתר על כן, היצע המשחקים רק הולך וגדל, וכולל את כל סוגי משחקי היריות לרבות מבוכים, קליעה למטרה, משחקי מלחמה, מטוסי קרב, חלליות, אסטרטגיה ומשחקי תפקידים חברתיים. בנוסף, המשחקים מוצעים כיום גם בגרפיקה תלת ממדית וגם באמצעות חוויית תלת מימד, המבוססת על מסכים מיוחדים, משקפיים ואבזרים ייעודיים נוספים.


היתרונות של משחק יריות תלת מימד
משחקי יריות תלת מימד מעניקים חוויית משחק הרבה יותר מוחשית וריאלית, ולכן גם מהנה ומרגשת, בה השחקן מרגיש כאילו הוא עצמו נע בתוך המשחק. זאת, עם מגוון רחב וחדשני יותר של אפשרויות עיצוב, הכוללות גם יצירת עולמות תלת ממדיים שלמים ומפורטים. מעבר לכך, הגרפיקה התלת ממדית מאפשרת להניע את הדמויות במשחק ביותר מ- 25 כיוונים שונים. זאת בעוד שדמויות בגרפיקת דו מימד מוגבלות ל- 8 כיוונים בלבד, כל שמשחק בתלת מימד גם הרבה יותר חכם ומורכב.


מגוון אפשרויות למשחקי יריות תלת מימד
חובבי ז’אנר משחקי היריות יכולים בימינו ליהנות משפע של אפשרויות תלת מימד, הקיימות באמצעים זמינים:

  • מחשבים – ניתן לשחק באמצעות כרטיס משחק ומסך מחשב מתאימים, וכן עם משקפיים תלת ממדיות אקטיביות אשר מתמסרות עם המחשב בעזרת חיישנים אינפרא אדומים.
  • מקרני תלת מימד – מחליפים את מסך המחשב ומעניקים חוויית משחק יריות על פני שטח הרבה יותר גדול ומרשים.
  • טלוויזיית תלת מימד – אותה מחברים למחשב או לקונסולות משחק.
  • קונסולות – מדובר למשל ב-xbox , ווי או פלייסטיישן המשווקות בימינו עם אפשרות משחק תלת מימד שיש לחבר למסך התומך בטכנולוגיה זו.
  • מערכות משחקי יריות מתקדמות המוצעות באולמות משחקי מחשב בקניונים.
  • משחקי תלת מימד באינטרנט – כיום ניתן ליהנות גם ממשחקי יריות תלת מימד ברשת, ומספר הולך וגדל של אתרי משחקים מציעים את האפשרות לגולשים שלהם.
  • סמארטפון – בימינו גם מכשירי סמארטפון מציעים שלל אפליקציות למשחקי יריות בתלת מימד, ובנוסף גם ניתן לחבר את המכשיר למשקפי תלת מימד ייעודיים.

הטכנולוגיה שמאחורי משחקי תלת מימד
הטכנולוגיה דומה למעשה לאופן פעולתן של העיניים: כל עין בנפרד רואה למעשה בדו מימד, אך חיבור התמונה המתקבלת בשתי העיניים יוצר אשליית עומק ומרחב תלת ממדי. על אותו עיקרון פועלות מצלמות תלת מימד הכוללות שתי עדשות שממוקמות במרחק זהה, כאשר חיבור הדימויים המוקרנים בהן יוצר אצלנו את חוויית תלת המימד. טכנולוגיות אלו מיושמות במשחקי יריות באמצעות תוכנות ייעודיות לאנימציה ולגרפיקה תלת ממדיות, כדוגמת אילוסטרייטור, unity 3D, 3DMAX ומאיה.


אמצעים לחוויית משחק בתלת מימד
אמנם, גם באמצעים רגילים משחקי יריות בתלת מימד מגבירים את החוויה. ואולם, מי שרוצה לחוות באופן מלא את עולם התלת מימד נדרש להשתמש באמצעי עזר שונים. למען מטרה זו קיימים בשוק צגי מחשב וטלוויזיה תלת ממדיים, אך מדובר במוצרים יקרים שאיכותם עדיין ראשונית. מנגד, מסכים בשילוב של משקפי תלת מימד הינם האמצעי היעיל ביותר לשימוש. מדובר במשקפיים מיוחדים המכונים משקפי אקטיב, שהעדשות שלהם מכילות נוזל קריסטל המעניק איכות צפייה גבוהה מאוד.


לסיכום
משחקי יריות בתלת מימד מספקים חוויה ברמה אחרת, באיכות גבוהה ועם הרבה אתגר ועניין. יחד עם זאת, השוק עדיין נמצא בתחילת דרכו ובהמשך הוא צפוי להדהים אותנו עם שלל אפשרויות משחק העולות על כל דמיון.