צילום תלת מימד

תחום המדיה התלת ממדית הולך ומתפתח, מאולם הקולנוע אל המחשב, ומשחק המחשב התלת מימד עושה את צעדיו בבטחה לעבר המצלמה הביתית. למעשה, היום כבר ניתן למצוא מצלמות תלת מימד לשימוש פרטי. המצלמות עדיין לא נפוצות מאוד, אך ככל שהטכנולוגיה משתכללת היא נהיית נגישה יותר לקהל הרחב. תארו לעצמכם שכל אחד יוכל לצלם תמונות תלת ממדיות, כפי שהיום כל אחד מצלם תמונות דו ממדיות. תארו לעצמכם שבעוד כך וכך שנים, אלבומי התמונות או מאגרי התמונות שלנו יכילו תמונות בשלושה מימדים.


כיצד אנו תופשים תלת מימד
היריעה תקצר מלתאר את כל האמצעים שברשותנו לזיהוי תלת ממדיות, לכן נתמקד במידע המגיע מהראייה, שכן מאמר זה עוסק בצילום. תפישת התלת מימד שלנו מבוססת על כך שמידע ויזואלי מגיע למוח משתי העיניים. מכיוון שהעיניים מרוחקות כשישה סנטימטר זו מזו, המידע המגיע מכל עין שונה, ואת השוני הזה המוח לומד להפוך למרחב תלת מימדי. ככל שהשוני בין המידע המתקבל מעין ימין ומעין שמאל גדל, המוח יפרש זאת כעצם קרוב יותר, וככל שהשוני קטן יפרש המוח את המידע כעצם מרוחק יותר, וכך נוצרת תפישת עומק.


צילום תלת מימד
על מנת לצלם תמונות תלת ממדיות על המצלמה לדמות את פעולת העיניים. זהו הבסיס לצילומי תלת מימד והאפשרויות לביצוע מגוונות, אך העיקרון המרכזי הוא שיש לקבל שתי תמונות, אחת מימין ואחת משמאל. באופן כללי יש צורך במצלמה שמצלמת שתי תמונות בו זמנית, כשהמרחק בין העדשות הוא כמרחק בין שתי העיניים. הצילום יחסית פשוט. הבעיה המורכבת יותר היא כיצד להעביר את המידע לכל עין בנפרד, כלומר כיצד להעביר לצופה את התמונה התלת ממדית שצילמנו.


משקפי תלת מימד
על מנת שהצופה יראה את התמונה התלת ממדית שצילמנו, יש עדיין צורך בעזרים מיוחדים – משקפי תלת מימד. קיימים סוגים שונים של משקפי תלת מימד, כגון המשקפיים הפסיביים-פולרייזד, האקטיביים ואפילו המשקפיים אדום-כחול, שבהם לכל עין עדשה בצבע אחר והתמונה ערוכה כך שכל עין תקלוט את המידע של הצד שלה. יש לציין כי משקפי הכחול שנהב נותנים תוצאה יותר טובה, ובנוסף התמונה הערוכה למשקפי כחול שנהב נראית יותר טוב לעיני מתבונן שאינו מצויד במשקפי תלת מימד. טכנולוגיה מתקדמת יותר היא משקפיים שמאפשרים בכל פעם לעין אחת לראות את התמונה, ובתיאום עם הצגת התמונות פעם של צד ימין ופעם של צד שמאל, תתקבל תמונה תלת ממדית. כמו כן, ישנם משקפיים שבהם מסך לכל עין, כאשר בכל מסך מוקרן מידע של עין אחת.


עולם חדש מופלא
בעולמנו המשתנה ללא הרף, כשהמדיה פורצת בכל פעם את גבולות הדמיון, גם תחום טכניקות התלת מימד הולך ומתפתח ושימושי טכנולוגיית התלת מימד מתפרשים על תחומים רבים. לא רק בבתי הקולנוע או במשחקי המחשב, גם בבית של כל אחד מאיתנו. ומי יודע, ייתכן שבעתיד לא יהיה צורך במשקפיים מיוחדים על מנת לצפות בתמונות תלת מימד. התחום משתכלל כל הזמן, טכנולוגיות שאתמול היו דמיוניות הופכות למציאות היום, ומחר אף יהיו נפוצות וזמינות לכל אדם. מדהים להיווכח איזו דרך עשינו מאז שהומצאה המצלמה. ועם זאת, יש קסם מיוחד בצילומי הסטילס, וגם להם נשמרת פינה חמה בלב.


לסיכום
טכנולוגית הצילום התלת מימדי פותחת עולם חדש של אפשרויות, הן בפני הצלם הביתי החובב והן בפני הצלם האמנותי והמקצועי. עם הזמן, מן הסתם השימוש בצילום תמונות תלת מימד יעשה נפוץ יותר ויותר, וככל שהטכנולוגיה תשתכלל, כך תהיה נגישה ליותר אנשים. עולם חדש ומופלא, כאן ועכשיו.